​Franca përgatit 3 miliardë euro ndihmë për ndërmarrjet e vogla dhe të mesme - Bota Sot
​Franca përgatit 3 miliardë euro ndihmë për ndërmarrjet e vogla dhe të mesme

Evropë

​Franca përgatit 3 miliardë euro ndihmë për ndërmarrjet e vogla dhe të mesme

Më: 13 gusht 2020 Në ora: 12:20
Franca

Plani i rimëkëmbjes ekonomike të Francës, që do të zbulohet në fund të gushtit, do të përfshijë tre miliardë euro ndihmë për ndërmarrjet e vogla dhe të mesme, raporton sot e përditshmja Sud Ouest, duke cituar ministrin e Financave.

"Shumë ndërmarrje të vogla dhe të mesme ishin në gjendje të mirë financiare para krizës dhe do të kenë para për të shlyer borxhet e tyre. Por për disa, borxhi është një problem i madh që ne duam ta trajtojmë direkt, "tha ministri Bruno Le Maire.

Qeveria gjithashtu mund të përdorë instrumente të tilla si obligacione të konvertueshme për të forcuar financat e kompanive më të vogla, shtoi ministri.

Plani i rimëkëmbjes pritet të vijë në total 100 miliardë euro dhe pritet të paraqitet nga Le Maire më 25 gusht. Qeveria po e përgatit atë për të mbështetur rimëkëmbjen e një ekonomie tjetër të eurozonës nga pasojat e krizës së shkaktuar nga pandemia e koronavirusit.

Të dhënat e lëshuara në korrik treguan se ekonomia franceze ra me 13.8 për qind në tremujorin e dytë, duke prekur kështu nivelin më të ulët që nga Lufta e Dytë Botërore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat