BE rezervon 400 milionë doza të vaksinës së mundshme antiCOVID-19 - Bota Sot
BE rezervon 400 milionë doza të vaksinës së mundshme antiCOVID-19

Evropë

BE rezervon 400 milionë doza të vaksinës së mundshme antiCOVID-19

Më: 13 gusht 2020 Në ora: 21:38
Foto ilustrim

Komisioni Europian njoftoi sot se ka rezervuar në emër të vendeve anëtare të BE-së deri në 400 milionë doza të vaksinës së mundshme kundër COVID-19.

Vaksina u zhvillua nga kompania amerikane “Johnson & Johnson”.

“Bisedimet eksploruese midis Komisionit dhe “Johnson & Johnson” synojnë të venë në dispozicion një kornizë për një blerje të parë prej 200 milionë dozash, që mund të pasohet nga një blerje e dytë për një numër të ngjashëm dozash”, saktësoi KE në një njoftim për shtyp.

KE dhe kompania amerikane pritet të zhvillojnë ende negociata në lidhje me kontratën e parashikuar.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat