Arsyet se pse nuk duhet të ndodh një bllokim i dytë në Britani të Madhe - Bota Sot
Arsyet se pse nuk duhet të ndodh një bllokim i dytë në Britani të Madhe

Evropë

Arsyet se pse nuk duhet të ndodh një bllokim i dytë në Britani të Madhe

Më: 16 shtator 2020 Në ora: 18:35
Foto ilustrim

Një bllokim i dytë është jashtëzakonisht i vështirë për dy arsye në Britani të Madhe.

Së pari, është jashtëzakonisht e dëmshme – për ekonominë, arsimin dhe shëndetin. Ju vetëm duhet të shikoni shifrat e fundit rreth kurimit të kancerit, orët e kaluara jashtë shkollës dhe rritjen e papunësisë për të parë koston e bllokimit në Mbretërinë e Bashkuar.

Së dyti, qeveria dhe këshilltarët e saj mjekësorë kanë më shumë informacione rreth virusit, raporton BBC-ja.

Shkalla aktuale dhe shtrimet në spital mbeten shumë më të ulëta sesa ishin në pranverë dhe, me gjithë problemet me testimet, ka të dhëna të forta saktësisht se ku është virusi dhe sa shpejt po përhapet.

Edhe nëse gjërat përkeqësohen, zyrtarët janë mjaft të sigurt se autoritetet shëndetësore do të mund ta përballojnë. Por kjo nuk do të thotë se nuk do të ketë kufizime të mëtejshme.

Ndalimi i tubimeve të më shumë se gjashtë njerëzve mund të jetë vetëm hapi i parë. Flitet gjithashtu për orar të ndaluar – duke detyruar edhe hotelet pas orës 22:00. Kjo taktikë u përdor në Belgjikë për të frenuar rritjen e rasteve.

Në këtë fazë, nuk ka gjasa që kjo të përdoret në shkallë vendi. Në vend të kësaj, prisni që të jetë një opsion për pikat e nxehta të virusit – së bashku me ndalimin e vizitave në shtëpitë e njerëzve të tjerë, e cila është përdorur në North West dhe West Yorkshire.

Sidoqoftë, mbrojtja mund të rivendoset në të gjithë vendin në një moment, së bashku me ndalimet për vizitat në shtëpitë e kujdesit – në një përpjekje për të mbrojtur grupet më të rrezikuara.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat