Del foto/ Kjo është shishja që desh i mori jetën rivalit të Putin, mister kush ia solli

Evropë

Del foto/ Kjo është shishja që desh i mori jetën rivalit të Putin, mister kush ia solli

Më: 17 shtator 2020 Në ora: 19:36
Alexei Navalny postoi një foto nga shtrati i tij në spital në Berlin.

Mediat ndërkombëtare kanë publikuar foton e shishes nga e cila lideri opozitar rus, Alexei Navalny, piu dhe u helmua gati deri në vdekje.

Ai u ndje keq gjatë një fluturimi nga Siberia në Moskë rreth një muaj më parë. 

Pas shumë peripecive u dërgua për mjekim më të mirë në Gjermani, ku dhe së fundmi është rikuperuar.

Të martën, ai postoi një foto nga shtrati i tij në spital në Berlin.

Një video e postuar në Instagram e Navalny të enjten tregoi ekipin e tij duke punuar rreth dhomës së hotelit në Tomsk para se ai të largohej nga qyteti dhe të kthehej në një fluturim përsëri në Moskë.

Instagrami i Navalny tha se ata u kthyen në dhomë një orë pasi mësuan se ai ishte sëmurë dhe kishte mbushur shishet dhe sendet e tjera për inspektim të mëtejshëm.

“Dy javë më vonë, një laborator gjerman gjeti një gjurmë të Novichok në një shishe nga dhoma e hotelit Tomsk,” thanë ata.

Kremlini ka kundërshtuar thirrjet nga Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe udhëheqës të tjerë për t’iu përgjigjur pyetjeve në lidhje me helmimin, duke mohuar çdo përfshirje zyrtare.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat