Saga vazhdon: Bundestagu gjerman votoi përsëri për kufizimin e shpejtësisë në autostradë

Evropë

Saga vazhdon: Bundestagu gjerman votoi përsëri për kufizimin e shpejtësisë në autostradë

Më: 17 shtator 2020 Në ora: 23:02
Pothuajse çdo gjashtë muaj, parlamenti gjerman, Bundestag, voton për kufizimet e shpejtësisë në autostradat e vendit

Siç e dini, një pjesë e autostradës në Gjermani e ka shpejtësinë e lëvizjes të pakufizuar, dhe propozimi për të kufizuar shpejtësinë në 130 km/orë është vënë vazhdimisht në agjendë nga Partia e Gjelbër.

Pothuajse çdo gjashtë muaj, parlamenti gjerman, Bundestag, voton për kufizimet e shpejtësisë në autostradat e vendit.

Një pjesë e autostradës shpejtësia e lëvizjes po lejohet të jetë e pakufizuar dhe propozimi për të kufizuar atë në 130 km / orë është vënë përsëri në rendin e ditës nga Partia e Gjelbër – një grup i fortë opozitar në Gjermani.

Çdo herë, edhe në këtë rast, shumica qeverisëse e CDU / CSU dhe SPD hedh poshtë propozimin, por është interesante që po krijohen çarje edhe në koalicionin e madh.

Edhe Klubi Gjerman i Automjeteve (ADAC) e ka zbutur qëndrimin e saj kështu që nuk është më kundër kufizimit të shpejtësisë.

Si do të përfundojë e gjitha? Ne do të shohim, por motivet kryesore të atyre që duan kufizime janë ekologjia dhe siguria në trafik.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat