Covid-19: Italia publikon shifrat e 24 orëve të fundit! Rritje të infektimeve, por edhe tamponëve

Evropë

Covid-19: Italia publikon shifrat e 24 orëve të fundit! Rritje të infektimeve, por edhe tamponëve

Më: 18 shtator 2020 Në ora: 08:49
Ilustrim

Janë regjistruar 1,452 të infektuar me Covid në 24 orët e fundit në Itali, një rritje krahasuar me 1,229 të djeshme por të identifikuar me një numër më të madh tamponësh: mbi njëqind mijë krahasuar me 80 mijë të martën.

Numri i përgjithshëm i njerëzve të infektuar, përfshirë viktimat dhe të shëruarit, rritet në 291,442 ndërsa ai i të shëruarve është 215,265, 620 më shumë se dje.

Rritja e vdekjeve është gjithashtu në rritje: 12 në një ditë ndërsa dje ishin 9. Asnjë rajon nuk ka zero raste.

Ndërkohë, numri i mjekëve të vdekur për shkak të Covid-19 rritet në 177. Kjo u njoftua nga Federata Kombëtare e Urdhrave Mjekësorë (Fnomceo). Urologu Paolo Marandola, aktiv në Zambia për të studiuar Covid-19, shtohet në listën e mjekëve që vdiqën për shkak të epidemisë të botuar në portalin Fnomceo. Fnomceo azhurnon listën e mjekëve që humbën jetën në epidemi për të përfshirë mjekë aktivë, pensionistë dhe pensionistë të thirrur për shërbimet e urgjencës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat