Kryeministri britanik po konsideron se duhen të vendosen kufizime të reja mes valës së dytë të koronavirusit

Evropë

Kryeministri britanik po konsideron se duhen të vendosen kufizime të reja mes valës së dytë të koronavirusit

Më: 19 shtator 2020 Në ora: 20:47
Foto ilustrim

Boris Johnson po kalon fundjavën duke shqyrtuar nëse do të shtrëngojë masat Covid-19 në Angli, pasi tha se Britania e Madhe "tani po shihte një valë të dytë", raporton BBC.

Qeveria kuptohet që po shikon një ndalim të përzierjes së familjeve dhe uljen e orëve të hapjes për pub-et.

Të paktën 13.5 milion njerëz, afërsisht një në pesë të popullsisë së MB, tashmë po përballen me kufizime lokale.

Ish këshilltari i qeverisë Prof Neil Ferguson tha se masat e reja ishin të nevojshme "më shpejt sesa më vonë".

Shkencëtari, këshilla e të cilit ishte thelbësore për vendimin për të shkuar në bllokim në Mars, tha: "Nëse e lëmë edhe dy deri në katër javë, do të kthehemi në nivelet e [infeksionit] që po i shihnim më shumë si në mes të Marsit.

"Kjo qartë do të shkaktojë vdekje sepse njerëzit do të shtrohen në spital," i tha ai BBC.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat