Protestat e Bjellorusisë: Ikona e opozitës, 73 vjeç, midis qindra të arrestuarve në Minsk

Evropë

Protestat e Bjellorusisë: Ikona e opozitës, 73 vjeç, midis qindra të arrestuarve në Minsk

Më: 19 shtator 2020 Në ora: 20:57
Nina Bahinskaya

Policia e Bjellorusisë ka arrestuar qindra gra në kryeqytetin Minsk të cilat ishin bashkuar me një marshim duke kërkuar që Presidenti i vjetër Alexander Lukashenko të japë dorëheqjen, shkruan BBC.

Burra me uniforma jeshile dhe rrokulla të zeza rrethuan protestueset që bërtisnin "Vetëm frikacakët rrahin gratë!"
Midis të ndaluarve ishte Nina Bahinskaya, një stërgjyshe 73-vjeçare e cila është bërë një ikonë e lëvizjes protestuese.
Protesta masive pritet të dielën e gjashtë radhazi për ato që u panë gjerësisht si zgjedhje të manipuluara.

Presidenti Lukashenko, i cili ka drejtuar Bjellorusinë për 26 vjet, pretendoi një fitore dërrmuese në sondazhin e 9 gushtit, por një goditje brutale e protestave fillestare kundër rezultatit vetëm nxiti zemërimin e popullit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat