Duan të tregohen të fortë: Aeroplani i rrëzuar serb ishte i fundit nga koha e BRSS-së

Evropë

Duan të tregohen të fortë: Aeroplani i rrëzuar serb ishte i fundit nga koha e BRSS-së

Nga: D.G. Më: 25 shtator 2020 Në ora: 13:32
Aeroplani MiG 21 i rrëzuar sot në Serbi ishte i vjetër 34 vjet

Aeroplani MIG-21, i cili u rrëzua sot afër Loznicës në kufirin midis Serbisë dhe Bosnje-Hercegovinës, ishte aeroplani i fundit i atij lloji në Ushtrinë Serbe dhe kaloi 34 vjet në operacion, njoftoi agjencia Beta.

Një total prej 261 avionësh të këtij lloji u prokuruan në 1986 për nevojat e Ushtrisë Popullore Jugosllave, e cila iu nënshtrua riparimit të fundit katër vjet më parë.

Analisti ushtarak Aleksandar Radia i tha agjencisë Beta se arsyet pse aeroplani u kthye për t'u përdorur në përgjithësi janë plotësisht të paqarta dhe se imazhi se gjithçka duhet të përdoret është krijuar në mënyrë të panevojshme në Serbi.

Ai shtoi se përdorimi i këtij aeroplani ishte shumë i diskutueshëm, veçanërisht pasi Serbia vazhdimisht mburret se ka riparuar një skuadrilje të MiG-ve më moderne 29.

"Por keni Ministrin e mbrojtjes Aleksandar Vulin, që mburret se ne ende përdorim "Strela 2M" (Shigjeta), edhe pse ato janë plotësisht të vjetruara. Ka një ndikim të madh të politikës në profesion, është tepër e fuqishme nevoja për të treguar se jemi të fortë. Është krijuar një situatë e rrezikshme për të bërë mrekulli nga pajisjet e vjetra, kështu që avionët "Orao" u kthyen nga Muzeu i Forcave Ajrore për riparime [...] ", tha Radiq.
 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat