Rekord i rasteve të reja me COVID-19, mbyllet Italia?

Evropë

Rekord i rasteve të reja me COVID-19, mbyllet Italia?

Më: 22 tetor 2020 Në ora: 14:36
Foto ilustrim

Italia ka shënuar rritje të konsiderueshme të rasteve të reja me COVID-19 duke menduar një mbyllje të re.

Sipas gazetës kombëtare italiane il Corriere della Sera, e cila po citon burime qeveritare, Roma mund të vlerësojë mundësinë e një bllokimi të ri, nëse numri i pacientëve me COVID-19 të pranuar në ICU tejkalon 2,300, raporton Reuters.

Vendimi i pretenduar për të rishikuar masat kufizuese erdhi të mërkurën, pasi Italia regjistroi një rekord prej 15.199 infeksionesh të reja Covid-19, brenda 24 orëve të mëparshme – rritja e saj më e lartë ditore në rastet e koronavirusit që nga fillimi i pandemisë.

Edhe gazeta kombëtare la Repubblica foli për kërcënimin e një bllokimi të ri nëse rastet ditore do të kalonin 20,000.

Pas verës, kryeministri Giuseppe Conte përjashtoi detyrimin e një bllokimi të ri. Sidoqoftë, në javët e fundit, me rritjen e rasteve të reja të koronavirusit, kryeministri mund të ndryshojë mendje.

Të enjten, Conte i tha dhomës së ulët se qeveria e tij ishte ‘’ gati për të ndërmarrë veprime të mëtejshme nëse ishte e nevojshme ’’.

Shqetësimi i Italisë është mungesa e shtretërve spitalorë, të cilët ishin tashmë në prag të kolapsit gjatë valës së parë, transmeton lajmi.net.

Aktualisht ka tre rajone të vendosura për të futur një shtetrrethim, nga mesnata në 5 të mëngjesit, në përpjekje për të frenuar infeksionet e tyre të Covid-19.

Pas Lombardisë dhe Campania, të Mërkurën Lazio gjithashtu prezantoi një bllokim që përfshin kryeqytetin Roma.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat