​Sllovenia para mbylljes së plotë

Evropë

​Sllovenia para mbylljes së plotë

Më: 22 tetor 2020 Në ora: 20:08
Ilustrim

Qeveria sllovene ka nisur me mbylljen e restoranteve, hoteleve, dyqaneve, me përjashtim të atyre që shesin gjërat e domosdoshme dhe transporti publik do të funksionojë me një të tretën e kapacitetit të tij.

Kopshtet dhe konviktet e studentëve gjithashtu po mbyllen, me disa përjashtime. Kryeministri Janez Jansa tha se regjimi do të ishte i ngjashëm me atë të marsit dhe prillit.

Masat do të zgjasin për një javë, kështu që ato do të merren parasysh dhe se për kufizimin e lëvizjes midis komunave, qeveria do të vendosë në ditët e ardhshme.

Sllovenia prezantoi një orë policore disa ditë më parë, për herë të parë në historinë e vendit. Ndalimi i lëvizjes së lirë zgjat nga ora 21.00-06.00 të mëngjesit.

Kujtojmë se, megjithëse kanë dy herë më shumë banorë, sllovenët sot kishin më shumë raste me koronavirus sesa Kroacia.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat