Belgjika dëbon aktivistët danezë ishin “një kërcënim serioz për rendin publik”

Evropë

Belgjika dëbon aktivistët danezë ishin “një kërcënim serioz për rendin publik”

Më: 12 nëntor 2020 Në ora: 22:40
Foto ilustrim

Belgjika ka dëbuar pesë aktivistë danezë të ekstremit të djathtë dhe i ka ndaluar ata për një vit lidhur me planet e tyre për të djegur një Kuran në një zonë kryesisht myslimane të Brukselit, raporton BBC.

Sekretari i Shtetit për Azilin Sammy Mahdi i quajti ata "një kërcënim serioz për rendin publik".

Sipas faqes së tyre në Facebook, të pesë janë bashkëpunëtorët e politikanit danez të ekstremit të djathtë Rasmus Paludan.

Paludan u dëbua nga Franca të mërkurën pasi sinjalizoi qëllimin e tij për të djegur një Kuran në Paris.

Në fillim të këtij viti, ai u burgos për një muaj në Danimarkë për një varg shkeljesh, duke përfshirë postimin e videove anti-Islam në kanalet e mediave sociale të partisë së tij Stram Kurs (Vija e Vrazhdë).

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat