Serbia me 47 viktima të Covidit, Vuçiqi e quan dita më e vështirë

Evropë

Serbia me 47 viktima të Covidit, Vuçiqi e quan dita më e vështirë

Nga: B.S. Më: 26 nëntor 2020 Në ora: 12:57
Aleksandar Vuçiq

"Sot është dita më e vështirë për Serbinë dhe çdo ditë e ardhshme do të jetë më e vështira në periudhën tjetër. Kanë qenë 47 të vdekur këtë mëngjes, që është numri më i madh deri më tani, dhe ndoshta do të ketë më shumë deri në orën 2 të pasdites", tha kryetari i Srbisë Aleksandar Vuçiq.

Ai theksoi se situata në spitale është jashtëzakonisht e vështirë. "Kur pranoni 10,000 njerëz për ekzaminim çdo ditë, dhe duhet të vendosni 1,000 prej tyre në spitale dhe nuk keni asnjë shtrat të lirë, atëherë është e qartë se në çfarë situate janë", tha Vuçiq, duke shtuar: "Spitalet dhe qendrat e reja klinike janë të padobishme, të cilat po i ndërtojmë më shumë se kurrë, nëse nuk jemi të disiplinuar dhe të përgjegjshëm, do t'i afrohemi një skenari katastrofik ".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat