Italia, program të madh vaksinimi falas në fillim të vitit 2021

Evropë

Italia, program të madh vaksinimi falas në fillim të vitit 2021

Më: 2 dhjetor 2020 Në ora: 14:13
Itali

Italia do të fillojë një program të madh vaksinimi falas ndaj koronavirusit në fillim të vitit të ardhshëm, ka thënë Ministri i Shëndetësisë Roberto Speranza, ndërkohë që qeveria po përgatit kufizimet për të shmangur një rritje të infeksioneve gjatë pushimeve të dimrit.

"Më në fund po shohim “tokë”, kemi një rrugë të qartë për në një port të sigurt ... Duket se ka të ngjarë që nga janari të kemi vaksinat e para," i tha ai Dhomës së Lartë të Senatit.

Speranza tha se qeveria kishte në plan të blinte 202 milionë vaksina Covid-19 nga kompani të ndryshme dhe po priste çeljen e rrugës për përdorimin e tyre nga autoritetet evropiane të barnave.

"Shpërndarja e vaksinës varet nga kontratat e nënshkruara nga Komisioni Evropian …" u tha ai parlamentarëve.

Të mërkurën, Britania u bë vendi i parë në Perëndim që miratoi një vaksinë Covid-19, pasi enti i saj rregullator i barnave i dha miratimin e përdorimit urgjent të vaksinës Pfizer-BioNTech e cila do të jetë në dispozicion nga java e ardhshme.

Italia, vendi i parë perëndimor që u godit nga virusi, ka regjistruar 56,361 vdekje nga Covid-19, numri i dytë më i lartë në Evropë pas Britanisë. Gjithashtu ka regjistruar 1,62 milion raste infektimi.

Speranza tha se pjesa kryesore e fushatës italiane të vaksinave do të kryhej midis pranverës dhe verës 2021, tek punonjës shëndetësorë, njerëz të moshuar dhe ata që jetonin në shtëpi pleqsh dhe me ushtrinë e përfshirë në shpërndarje.

Italia vendosi kufizime të reja muajin e kaluar për të frenuar një valë të dytë të infeksioneve, duke vënë nën bllokim të pjesshëm pjesën më të madhe të veriut të saj industrial dhe duke kufizuar aktivitetin e biznesit.

Pasi rastet e reja të përditshme ranë në javën e kaluar, qeveria hoqi disa kufizime në dyqanet dhe lëvizjen e njerëzve para Krishtlindjeve.

Një takim kabineti i planifikuar për të Mërkurën vonë pritet të miratojë kufizimet e mëtejshme për të parandaluar ndonjë rritje të re të infeksioneve gjatë sezonit të ardhshëm të festave.

"Synimi ynë është të kufizojmë udhëtimet jashtë vendit dhe midis rajoneve gjatë pushimeve të dimrit," tha Speranza, duke shtuar se lëvizja mund të kufizohej më tej në Krishtlindje dhe ditën e Vitit të Ri. Ai përsëriti se qeveria synonte të mbante të mbyllura vendpushimet e skive.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat