Dënohen me burgim tre serbë për krime lufte në Bosnje dhe Hercegovinë

Evropë

Dënohen me burgim tre serbë për krime lufte në Bosnje dhe Hercegovinë

Më: 14 janar 2021 Në ora: 22:11
Foto

Dhoma e Shkallës së Dytë të Gjykatës së Bosnjës dhe Hercegovinës dënoi sot tre serbë me 14 vjet burg secili për vrasjen e 28 kroatëve dhe boshnjakëve.

Vrasjet ndodhën në zonën Donji Vakuf të Bosnjës qendrore në vitin 1995, raporton b92.

Sipas vendimit, Dhoma e Apelit e Gjykatës së BH-së konfirmoi vendimin e shkallës së parë kundër tre ish-anëtarëve të Ushtrisë së Republikës Serbe, Branko Çigoja, Zeljko Todiq dhe Sasa Boshkiq, për krime lufte kundër civilëve.

Sipas padisë, më 13 shtator të vitit 1995, si anëtare e Korpusit të Parë të Krajinës të Ushtrisë së Republikës Serbe, ata vranë 28 njerëz nga Mrkonjic Grad në Oborci pranë Donji Vakuf, 24 prej të cilëve ishin boshnjakë dhe katër kroatë.

Sipas shoqatave kroate dhe boshnjake, ata u vranë në Mrkonjic Grad, i cili ishte arrestuar nga forcat serbe më herët dhe më pas u detyrua të hapnin llogore në vende të ndryshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat