Rastet e reja të coronavirusit rriten në Francë, frikë për mbyllje të tretë kombëtare

Evropë

Rastet e reja të coronavirusit rriten në Francë, frikë për mbyllje të tretë kombëtare

Më: 26 janar 2021 Në ora: 23:30
Foto ilustrim

Numri ditor i infeksioneve të reja të coronavirusit në Francë qëndroi mbi 20 mijë mesatarisht për të katërtën ditë radhazi ndërsa shtrimet në spital arritën një lartësi prej tetë javësh prej 27,041, duke rritur frikën e një bllokimi të tretë kombëtar.

Presidenti Emmanuel Macron ende shpreson se bllokimet e vendosura 11 ditë më parë do të jenë të mjaftueshme për të frenuar valën në rastet e reja të shkaktuara nga shfaqja e varianteve më ngjitëse të virusit

Pavarësisht thirrjeve nga disa mjekë për një bllokim të ri, ministri i qeverisë, Agnes Pannier-Runacher tha më parë se nuk kishte nevojë të merrej një vendim për një masë të tillë në këtë fazë.

Macron do të kryesojë takimin javor të kabinetit të mërkurën dhe një konferencë shtypi për qeverinë është planifikuar të enjten.

Autoritetet shëndetësore raportuan 22,086 infeksione të reja me coronavirus gjatë 24 orëve të mëparshme të martën, në rritje të ndjeshme nga 4,240 të hënën për një lëvizje mesatare shtatë ditore prej 20,230. Qeverisë i duhet që kjo shifër të shkojë nën 5,000 për të parë se pandemia është plotësisht nën kontroll.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat