Vaksina belge anti-Covid, me një dozë të vetme 66% efektive

Evropë

Vaksina belge anti-Covid, me një dozë të vetme 66% efektive

Më: 29 janar 2021 Në ora: 23:39
Foto ilustrim

Vaksina Covid-19 e zhvilluar nga Janssen është 66% efektive, ka njoftuar kompania belge.

Një provë ndërkombëtare shqyrtoi dhënien e vetëm një doze të vaksinës, e cila e bën më të lehtë përhapjen sesa ato që kërkojnë dy.

Britania e Madhe tashmë ka porositur paraprakisht 30 milionë doza.

Lajmi vjen pak pasi Novavax njoftoi goditjen e tyre ishte 89% efektive. Të dy do të duhet të rishikohen nga rregullatorët para se të mund të përdoren.

Janssen, një kompani farmaceutike në pronësi të Johnson & Johnson, po heton gjithashtu nëse dhënia e dy dozave do të japë një mbrojtje më të fortë ose më të qëndrueshme. Kompania tha se gjetjet e saj fillestare treguan se një dozë parandaloi 85% të rasteve të rënda.

Sidoqoftë prova në Afrikën e Jugut, ku një version i ri i koronavirusit po përhapet zbuloi se ishte vetëm 57% efektive.

Dr Paul Stoffels, zyrtari kryesor shkencor në Johnson & Johnson, tha se “potencialisht do të mbrojë qindra miliona njerëz nga rezultatet serioze dhe fatale të Covid19”.

Kompania po synon të bëjë një miliard doza këtë vit. Vaksina Janssen përdor një virus të zakonshëm të ftohjes që është krijuar për ta bërë atë të padëmshëm.

Pastaj mbart në mënyrë të sigurt një pjesë të kodit gjenetik të koronavirusit në trup. Kjo është e mjaftueshme që trupi të njohë kërcënimin dhe pastaj të mësojë të luftojë koronavirusin. Kjo trajnon sistemin imunitar të trupit për të luftuar koronavirusin kur has vërtet virusin.

Kjo është e ngjashme me qasjen e përdorur nga Universiteti i Oksfordit dhe AstraZeneca.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat