Gjatë muajit janar u regjistruan 40 për qind kompania të reja në Kroaci

Evropë

Gjatë muajit janar u regjistruan 40 për qind kompania të reja në Kroaci

Më: 8 shkurt 2021 Në ora: 09:24
Kroaci

529 ndërmarrje të reja u hapen në Kroaci në janar të këtij viti, që është 40 për qind më pak se në të njëjtin muaj në vitin 2020.

575 subjekte juridike u fshinë nga regjistrat, që është 65 për qind më pak se në janar të vitit të kaluar.

Muajin e kaluar, 312 kompani në Kroaci falimentuan, ose 24 për qind më pak se në janar të një viti më parë, 20 shkuan në likuidim, i njëjti numër si vitin e kaluar, 26 rifilluan operacionet, 13 për qind më pak se vitin e kaluar dhe 30 njësi ekonomike kanë ndërprerë përkohësisht operacionet, e cila është 88 për qind më pak se në muajin e krahasueshëm të vitit 2019, raporton portali Seebiz.

10 procedura të reja para falimentimit u hapën, 25 për qind më shumë në bazë vjetore, ndërsa tetë procedura para falimentimit u pezulluan, 33 për qind më shumë se në të njëjtin muaj të vitit të kaluar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat