Pas tërmetit të fuqishëm në Greqi mijëra njerëz kalojnë natën jashtë

Evropë

Pas tërmetit të fuqishëm në Greqi mijëra njerëz kalojnë natën jashtë

Më: 3 mars 2021 Në ora: 21:39
Foto

Nga frika e kthimit në shtëpitë e tyre, mijëra njerëz në Greqinë qendrore po kalonin natën jashtë këtë të mërkurë, pas një tërmeti të fuqishëm, të ndjerë në të gjithë rajonin, duke dëmtuar shtëpitë dhe ndërtesat publike, shkruan AP.

Tërmeti, me magnitudë 6.0 goditi afër qytetit qendror të Larissa. Një burrë u lëndua nga rrënojat e mbetjeve por nuk u raportuan lëndime serioze.

Zyrtarët raportuan dëmtime strukturore, kryesisht në shtëpitë e vjetra dhe ndërtesat që panë muret të shembeshin ose të çaheshin.

Njëri prej tyre ishte një shkollë fillore, e ndërtuar me gurë në vitin 1938, në fshatin e goditur nga tërmeti Damasi ku 63 studentë po ndiqnin mësimet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat