Komisioni i BE-së nuk do t’i vazhdoj kontratat e vaksinave me AstraZeneca dhe J&J

Evropë

Komisioni i BE-së nuk do t’i vazhdoj kontratat e vaksinave me AstraZeneca dhe J&J

Më: 14 prill 2021 Në ora: 12:43
Foto ilustrim

Komisioni i BE-së ka vendosur të mos rinovojë kontratat e vaksinave COVID-19 vitin e ardhshëm me kompani të tilla si Astrazeneca dhe Johnson & Johnson (J&J).

Lajmin e ka raportuar e përditshmja italiane LaStampa duke cituar një burim nga Ministria Italiane e Shëndetësisë.

“Komisioni Evropian, në marrëveshje me udhëheqësit e shumë vendeve (BE), ka vendosur që kontratat me kompanitë që prodhojnë vaksina (vektorë viral) të vlefshëm për vitin aktual nuk do të rinovohen në skadimin e tyre,” ka raportuar gazeta.

Ai shtoi se Brukseli do të preferonte të përqendrohej në vaksinat COVID-19 duke përdorur teknologjinë e dërguarit ARN (mARN), të tilla si Pfizer dhe Moderna.

Komisioni Evropian po kërkon sqarime nga J&J rreth njoftimit “plotësisht të papritur” të kompanisë për vonesat në dërgesat e vaksinave COVID-19 në BE, i tha të martën një zyrtari të BE Reuters.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat