Edhe Sllovenia lehtëson kufizimet pas rënies së rasteve me Coronavirus

Evropë

Edhe Sllovenia lehtëson kufizimet pas rënies së rasteve me Coronavirus

Më: 19 prill 2021 Në ora: 14:21
Slloveni

Sllovenia është një tjetër vend evropian që ka lehtësuar kufizimet pas rënies së infeksioneve me COVID-19.

Sot, tarracat e kafeneve dhe restoranteve janë rihapur për herë të parë në gjashtë muaj në shumicën e 12 rajoneve të vendit. Ato mbeten të mbyllura në katër rajone, përfshirë kryeqytetin Ljubljana, ku rastet mbeten të larta.

Masat e rrepta të distancimit shoqëror janë ende në fuqi dhe darkat duhet të jenë të paktën 1.5 metra larg njëri-tjetrit.

Sllovenia, e cila ka një popullsi prej dy milionë banorësh, ka raportuar më shumë se 4,160 vdekje nga koronavirus.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat