“Bie” Camorra, arrestohen 26 anëtarë të organizatës dhe konfiskohen 50 milionë euro

Evropë

“Bie” Camorra, arrestohen 26 anëtarë të organizatës dhe konfiskohen 50 milionë euro

Më: 19 prill 2021 Në ora: 18:05
Foto ilustrim

Policia italiane arrestoi 26 persona dhe konfiskoi 50 milionë euro pronë në një aksion të kryer kundër anëtarëve të organizatës mafioze napolitane Camorra.

Anëtarët e Camorras u arrestuan në Napoli, Salerno, Imperia, Cosenza, Ankona dhe rajonin e Emilias, raporton ANSA.

Aksioni përfshiu dy grupe të Camorras – klani Fabrokino dhe një grup i udhëhequr nga Rosario Giuliano, i cili aktualisht është në burg nga ku menaxhon grupin me ndihmën e të dashurës së tij, Teresa Caputo.

Është deklaruar se gjatë vizitave në burg, ajo mori udhëzime se si të menaxhonte grupin. Policia gjithashtu deklaroi se 62 mjete shpërthyese u përdorën në Podomarin, të cilat u përdorën për frikësim.

Aksioni policor hodhi dritë mbi disa raste zhvatjeje dhe frikësimesh, si dhe trafikim droge që iu dha klanit Ndrangheta nga Kalabria, e cila thuhet se kontrollon tregtinë evropiane të kokainës. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat