Bashkia britanike shemb 5 shtëpi të reja luksi/ U ndërtuan 30% më të mëdha se plani

Evropë

Bashkia britanike shemb 5 shtëpi të reja luksi/ U ndërtuan 30% më të mëdha se plani

Më: 22 maj 2021 Në ora: 17:36
Foto

Pesë shtëpi të reja që kushtojnë 1 milionë paundë secila, do të shemben në Britani pasi toka ku ishin ndërtuar ishte 30% më e madhe sesa plani, pas një beteje ligjore pesë vjeçare të pronarëve të tyre për t’i shpëtuar.

Pronat e veçuara në rajonin piktoresk të West Pennine në qytetin verior të Bolton, ishin më të mëdha nga sa ishin lejuar nga këshili bashkiak, u tha në hetimet e zyrtarëve rajonalë, të cilët lëshuan urdhrin e shembjes së tyre prej vitit 2018. Tashmë autoritetet u kanë dhënë të zotëve 12 muaj kohë për prishjen e shtëpive.

Në një prej seancave gjyqësore pronari Elan Raja tha se kishte paguar 1,057,000 paundë për tokën në 2016 dhe më pas £215,000 në shpenzime të tjera.

Ndërtimi i tyre kishte nisur në 2014 kur u dha leja për konvertimin nga shtëpia fermere e mëparshme, në pesë shtëpitë reja me një shesh qendror.

Shtëpitë e gurit u ndërtuan në një tokë të gjerë të hapur në Bolton, pranë Manchester.

Por punimet e fundit u ndërprenë pas një padie në  tetor 2016, kur këshilli bashkiak i Bolton zbuloi se shtëpitë nuk po ndërtoheshin në përputhje me lejen e ndërtimit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat