Putin komplimenton Bidenin pas takimit, kështu e përshkruan presidentin amerikan

Evropë

Putin komplimenton Bidenin pas takimit, kështu e përshkruan presidentin amerikan

Më: 16 qershor 2021 Në ora: 18:58
Presidenti rus, Vladimir Putin, dhe presidenti amerikan, Joe Biden.

Gjatë konferencës për shtyp pas takimit me Joe Biden, presidenti rus Vladimir Putin nuk i ka kursyer komplimentet për numri një të Shtëpisë së Bardhë.

Presidenti rus e përshkroi Biden si “burrë shteti me përvojë”. Putin tha se folën në detaje për më shumë tre orë, që sipas tij është diçka që nuk mund të bësh me shumicën e politikanëve. “Ai është shumë ndryshe nga Presidenti Trump,” tha Putin.

Pasi përshkroi Biden si "të ndryshëm" nga udhëheqësit e tjerë, ai vazhdoi të kritikonte SHBA.-të për dhunën e saj me armë.

"Gjithçka që ndodh në vendet tona, në një mënyrë ose në një tjetër është përgjegjësi e vetë udhëheqësve, shikoni në rrugët e Amerikës dhe çdo ditë ka vrasje," tha ai.

"Ju nuk keni kohë të hapni gojën dhe ju jeni qëlluar për vdekje". Ai pastaj vazhdoi të godiste kundër të drejtave të njeriut duke pretenduar se kishte "burgje të fshehta të CIA-s në të gjithë globin ku njerëzit torturohen". "A do të pajtohej dikush se si i mbroni të drejtat e njeriut?" ai shtoi.

Putini thotë se shqetësimet e Uashingtonit për militarizimin rus të Arktikut janë të pabaza. Ai thotë se Rusia po rikthen infrastrukturën e epokës sovjetike në rajon, por Moska dëshiron t'i përmbahet plotësisht ligjeve ndërkombëtare në rrugën detare veriore. Ai thotë se SHBA dhe Rusia duhet të bashkëpunojnë në Arktik.

Ai shtoi se nuk pati një ftesë për t'u pritur në Shtëpinë e Bardhë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat