Darka e Grillos “bekohet” nga Conte, por ish-kryeministri paralajmëron

Evropë

Darka e Grillos “bekohet” nga Conte, por ish-kryeministri paralajmëron

Më: 3 korrik 2021 Në ora: 18:05
Pamje nga takimi

Përpjekja për ndërmjetësim është e mirëseardhur, për të rindezur Lëvizjen “5 Yjet” dhe për të shmangur përçarjet, por disa parime themelore mbeten të palëkundura. Kjo është sinteza e arsyetimit të raportuar nga burime pranë Giuseppe Conte.

Ish-kryeministri, theksojnë ata, mund të vlerësojë vetëm pozitivisht përpjekjen për ndërmjetësim në progres, pasi ai vetë ka punuar gjithmonë për të gjetur një sintezë dhe për të shmangur ndarjet dhe ndarjet. Kjo përpjekje, për të cilën Conte ishte informuar paraprakisht, është e mirëseardhur, nëse është e dobishme të rinisni M5-të dhe t'i jepni jetë një kursi të ri, duke ruajtur parimet themelore mbi të cilat ai tashmë është shprehur qartë.

Një darkë në Beppe Grillo me Luigi Di Maio dhe Roberto Fico. Është takimi që mbrëmë, në Marina di Bibbona, hapi rrugën, sipas asaj që mësojmë, për ndërmjetësim në Lëvizjen me 5 yje.

Takimi i themeluesit të M5s me Ministrin e Jashtëm dhe Kryetarin e Dhomës i parapriu postimit në Facebook me të cilin Grillo pezulloi votimin e bordit dhe ngarkoi një komitet prej shtatë, përfshirë vetë Di Maio dhe Fico, me ndërmjetësimin mbi statutin, kartën e vlerave, kodi i etikës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat