Senati i Francës voton kundër vaksinimit të detyrueshëm

Evropë

Senati i Francës voton kundër vaksinimit të detyrueshëm

Më: 14 tetor 2021 Në ora: 20:22
Foto ilustrim

Senati në Francë hodhi poshtë një projektligj, që parashikonte t’a bënte vaksinimit anti-COVID, të detyrueshëm për të gjithë.

Projektligji i propozuar nga socialistët u hodh poshtë me 262 vota kundër dhe 64 pro.

Ishin deputetët e partive të djatha, që kanë shumicën në senat, ata që e hodhën poshtë.

Sidoqoftë, nga mesi i Shtatorit, vaksinimit të detyrueshëm i janë nënshtruar 2.7 milionë punonjës të sistemit shëndetësor në gjithë Francën.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat