Inflacioni shqetëson ekonominë globale/ Banka e Anglisë paralajmëron se inflacioni vitin e ardhshëm shkon 5%

Evropë

Inflacioni shqetëson ekonominë globale/ Banka e Anglisë paralajmëron se inflacioni vitin e ardhshëm shkon 5%

Më: 23 tetor 2021 Në ora: 06:45
Ilustrim

Inflacioni është shqetësimi kryesor për të gjitha ekonomitë globale. Rritja e çmimeve për produktet e artikujve të përditshëm, pritet të sjellë nga pas vështirësi për rimëkëmbjet ekonomike.

Kryekonomisti i Bankës së Anglisë ka paralajmëruar se inflacioni pritet të arrijë rreth 5% vitin e ardhshëm, shumë sipër objektivit prej 2%. Për këtë arsye këshilli mbikëqyrës i Bankës së Anglisë do të mblidhet për të marrë vendime të rëndësishme në lidhje me politikën monetare në 4 nëntor.

Në një takim me përfaqësues të Shkollës Ekonomike në Londër, edhe guvernatori Gent Sejko u shpreh se inflacioni do detyrojë Bankën e Shqipërisë të shtrëngojë politikën e saj monetare.

Rritja e normave të interesit është vendim i pritshëm në kushtet, kur kanë qenë në nivelet më të ulëta për të stimuluar ekonominë gjatë periudhës së pandemisë. Në shtator inflacioni në Shqipëri qëndroi në nivelin 2.5%, ndërsa objektivi i Bankës është 3%.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat