Von der Leyen: BE-ja nuk do të financojë barriera kundër migrantëve

Evropë

Von der Leyen: BE-ja nuk do të financojë barriera kundër migrantëve

Më: 23 tetor 2021 Në ora: 11:27
Ursula von der Leyen

Bashkimi Evropian nuk do të financojë tela me gjemba dhe mure në kufij për të parandaluar ardhjen e emigrantëve, siç kërkohet nga dymbëdhjetë vende, përfshirë Lituaninë dhe Austrinë, deklaroi presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.

“Jam shumë e qartë se ekziston një qëndrim i përbashkët prej kohësh i Komisionit dhe Parlamentit Evropian, se nuk do të ketë financime për telat me gjemba dhe muret”, tha kreu i ekzekutivit evropian, në fund të samitit të të 27-ve në Bruksel, ku u diskutua çështja.

Ministrat e Brendshëm nga 12 vende (Austria, Bullgaria, Qipro, Danimarka, Estonia, Greqia, Hungaria, Lituania, Letonia, Polonia dhe Republika Çeke, Sllovakia) i shkruajtën më 7 tetor Komisionit duke i kërkuar BE-së të financojë ndërtimin e gardheve të tilla.

“Një pengesë fizike duket të jetë një masë efektive e mbrojtjes së kufirit, që u shërben interesave të të gjithë BE-së, jo vetëm të vendeve anëtare të vijës së parë”, argumentuan ata, raporton ATSh.

Komisionerja për Punët e Brendshme, Ylva Johansson, më pas u përgjigj se vendet kishin “mundësinë dhe të drejtën për të ndërtuar gardhe, por nëse duhet të përdorim fondet evropiane, të cilat janë të kufizuara, për të financuar ndërtimin e gardheve në vend të gjërave të tjera po aq të rëndësishme, kjo është një çështje tjetër”, u mjaftua të sqarojë ajo.

Polonia, ashtu si Lituania, ka filluar të ndërtojë një gardh me tela me gjemba në një pjesë të kufirit të saj me Bjellorusinë.

Hungaria, nga ana e saj, e ngriti këtë lloj pengese në kufirin me Serbinë dhe Kroacinë (një vend anëtar i BE-së, por që nuk është në Shengen) gjatë krizës së migracionit të vitit 2015.

Sllovenia bëri të njëjtën gjë me Kroacinë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat