Të moshuarit zviceranë do ta marrin vaksinën e tretë anti-CoVID-19, me vaksinim të kombinuar fitohen më shumë antitrupa

Evropë

Të moshuarit zviceranë do ta marrin vaksinën e tretë anti-CoVID-19, me vaksinim të kombinuar fitohen më shumë antitrupa

Nga: M.L. Më: 27 tetor 2021 Në ora: 09:54
I ashtuquajturi përforcues rekomandohet vetëm për personat mbi 65 vjeç ose që kanë një sistem imunitar të dobësuar.

Shefat e Moderna-s, Paul Burton dhe Cesar Sanz Rodriguez shpjegojnë në një intervistë se çfarë shpresojnë nga një kombinim i vaksinave të ndryshme dhe çfarë roli luan Lonza në Visp në prodhimin e përforcuesit, shkruan Blick.ch transmeton “Bota sot”.

Të moshuarit e parë në Zvicër duhet të marrin vaksinën përforcuese brenda tre javësh. Autoriteti i produkteve terapeutike Swissmedic miratoi dje të ashtuquajturin përforcues nga Moderna dhe Pfizer / Biontech. Drejtuesit e Udhëheqësit e Moderna-s, Paul Burton dhe Cesar Sanz Rodriguez mirëpresin faktin që përforcuesi rekomandohet vetëm për njerëzit e moshuar dhe ata me një sistem imunitar të dobësuar.

Sot është një ditë e mirë për ju. Doza e tretë e vaksinës kundër koronës që sapo është miratuar në Zvicër duhet të jetë një joshëse për biznesin tuaj.

Paul Burton: Ne besojmë se përforcuesi do të sjellë përfitime të mëdha mjekësore për njerëzit - veçanërisht ata që janë veçanërisht në rrezik të zhvillimit të Covid. Përforcuesi i mbron ata.

Falë përforcuesit, a nuk duhet të shqetësohen më të moshuarit nëse sëmuren rëndë apo edhe vdesin nga koronavirusi?

Burton: Të dhënat tona tregojnë se antitrupat tek njerëzit me imunitet të brishtë dhe të moshuarit janë të sigurt falë përforcuesit. Kështu që ju mund të ndiheni të sigurt - veçanërisht gjatë dimrit.

A duhet të priten të njëjtat efekte anësore pas përforcuesit, sikurse pas dozës së parë dhe të dytë?

Cesar Sanz Rodriguez: Po, pritet. Në studimet klinike, ne zbuluam se efektet anësore të dozës përforcuese janë të ngjashme me ato të dozës së dytë të vaksinës.

Sipas shefit zviceran të vaksinimit, Christoph Berger, përforcuesi vetëm rrit mbrojtjen e vaksinimit tek të moshuarit nga rreth 85 në 95 përqind.

A nuk do të kishte më shumë kuptim të sigurohej që të gjithë në mbarë botën të kenë akses në vaksinim fillimisht?

Burton: Ne të gjithë duam të bëjmë vaksina të shkëlqyera dhe t'i bëjmë ato të disponueshme për sa më shumë njerëz të jetë e mundur. Këtu përgjegjësia më e madhe është tek qeveritë. Mesazhi ynë është: Mbrojtja më e mirë kundër virusit është vaksinimi. Dhe nëse ka vaksina të mjaftueshme në dispozicion, përdorimi i tyre duhet të zgjerohet.

Në Zvicër doza e tretë e vaksinës rekomandohet vetëm për personat mbi 65 vjeç, kur do të jetë ajo e disponueshme për publikun e gjerë?

Sanz Rodriguez: Të rinjtë u vaksinuan më vonë. Me ta do të lindë edhe çështja e zvogëlimit të mbrojtjes, por vetëm më vonë. Ne duhet të bëjmë më shumë studime për të parë nëse të rinjtë kanë nevojë për një përforcues. Zhvillimi i përgjithshëm i pandemisë gjithashtu luan një rol. Po dalim dalëngadalë nga faza e dominuar nga Delta. Por në Britaninë e Madhe, i ashtuquajturi varianti Delta Plus aktualisht po shkakton rritje të numrit të rasteve. Vetëm e ardhmja do të tregojë se sa mirë mbron vaksinimi kundër varianteve të reja.

Ka indikacione fillestare që mbrojtja nga vaksinimi mund të jetë veçanërisht e lartë nëse një person i vaksinuar me Moderna merr një përforcues nga Pfizer / Biontech dhe anasjelltas. Çfarë mendoni për vaksinime të tilla të kryqëzuara?

Sanz Rodriguez: Aktualisht po zhvillohen disa studime në SHBA dhe Britaninë e Madhe. Duhet të presim për datat përfundimtare. Por ajo që kemi mësuar deri tani është interesante.

Burton: Ka të dhëna fillestare që tregojnë se vaksinimi i kombinuar mund të çojë në nivele më të larta të antitrupave. Siç thotë kolegu im, duhet të presim më shumë të dhëna. Por vaksinimi kryq mund të jetë një mënyrë interesante.

Suedia, Finlanda dhe Norvegjia aktualisht nuk po i vaksinojnë më të rinjtë me Moderna, sepse veçanërisht të rinjtë janë në rrezik të shtuar të sëmundjeve të zemrës. Besimi në vaksinën tuaj është thyer.

Burton: Ekziston rreziku i miokarditit me vaksinat Moderna dhe Pfizer / Biontech mRNA. Megjithatë, rreziku i inflamacionit të muskujve të zemrës pas vaksinimit është shumë i ulët. Po flasim për 20 raste për milion njerëz. Koronavirusi çon në miokard shumë më shpesh - rreth 450 njerëz janë të infektuar me një milion njerëz.

Në SHBA, vaksina e Pfizer/Biontech së shpejti mund të miratohet për fëmijët nga mosha pesë deri në njëmbëdhjetë vjeç. Sa larg është Moderna me vaksinat e fëmijëve?

Burton: Vaksina Moderna tani është miratuar në shumë vende për moshat 12 deri në 18 vjeç. Ne besojmë, bazuar në të dhënat tona, se vaksinimi i fëmijëve është i rëndësishëm.

A prodhohet përforcuesi në Zvicër?

Sanz Rodriguez: Po, ne prodhojmë përforcuesin në Visp. Jo vetëm për Zvicrën, por edhe për vendet e tjera.

A keni marrë tashmë një dozë të tretë?

Burton: Jo, jo ende. Shpresojmë së shpejti.

Image
Falë përforcuesit, antitrupat do të rriteshin sërish te njerëzit e moshuar, thotë Paul Burton nga Moderna.
Image
Megjithatë, efektet anësore duhet të priten edhe me përforcuesin, thotë Cesar Sanz Rodriguez nga Moderna.
Image
"Në studimet klinike, ne zbuluam se efektet anësore të dozës përforcuese janë të ngjashme me ato të dozës së dytë të vaksinës."
Image
Me efekt të menjëhershëm, vaksinimi përforcues nga Pfizer/Biontech dhe Moderna është miratuar edhe në Zvicër.

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat