Franca sekuestron një anije peshkimi britanike, gjobit një tjetër

Evropë

Franca sekuestron një anije peshkimi britanike, gjobit një tjetër

Më: 28 tetor 2021 Në ora: 16:29
Foto ilustrim

Një varkë peshkimi britanike është sekuestruar nga Franca dhe një tjetër është gjobitur, mes një grindjeje në rritje mbi të drejtat e peshkimit pas Brexit.

Sipas mediave të huaja, ministrja franceze e detit Annick Girardin tha se anijet ishin paralajmëruar gjatë kontrolleve në Le Havre gjatë natës.

Ajo tha se e para nuk iu përmbajt menjëherë thirrjes dhe e dyta nuk u lejua të peshkonte në ujërat franceze kështu që u ndalua.

Qeveria britanike tha se po i shikonte nga afër ngjarjet dhe donte bisedime me Francën dhe BE-në, por ishte gati “të përgjigjej siç duhet”.

Më herët, sekretari i mjedisit tha se po heton “urgjentisht” situatën në lidhje me anijen e ndaluar – e cila është quajtur si Cornelis Gert Jan.

Duke iu përgjigjur një pyetjeje Urgjente Commons nga SNP, George Eustice tha se anija ishte në një listë të ofruar nga Organizata e Menaxhimit Detar (MMO) e ofruar fillimisht për Bashkimin Evropian.

Ai këmbënguli se Bashkimi Evropian i dha një licencë anijes, por ishte “e paqartë” pse, sipas raporteve, ajo u tërhoq më pas nga lista.

Z. Eustice tha se ai ishte në pritje të detajeve të mëtejshme nga Marine Scotland dhe priste një përgjigje në “orët e ardhshme”.

Ndërsa Deidre Brock, zëdhënësja e mjedisit të SNP-së, tha se nuk ishte mjaft mirë që sekretari i mjedisit të kishte kaq pak informacion.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat