Presidenti i Rusisë merr dozën përforcuese të vaksinës kundër Covid-19

Evropë

Presidenti i Rusisë merr dozën përforcuese të vaksinës kundër Covid-19

Më: 22 nëntor 2021 Në ora: 14:40
Vladimir Putin

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka marrë një dozë përforcuese të vaksinës ruse Sputnik Light kundër COVID-19, sipas mediave shtetërore.

69-vjeçari u vaksinua me vaksinën e parë Sputnik V, më 23 mars dhe të dytën më 14 prill, megjithëse në atë kohë ai refuzoi të tregonte se cilën vaksinë kishte marrë, shkruan BBC.

Unë u rivaksinova dy orë më parë. Nuk ndjej asgjë. Jam në gjendje normale. Gjithçka është në rregull,” u tha Putin gazetarëve.

Vetëm 44% e popullsisë së Rusisë është pjesërisht e vaksinuar kundër COVID-19, me rreth 37% që besohet se është plotësisht e vaksinuar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat