Francë, shënohen mbi 34 mijë raste të reja me COVID-19

Evropë

Francë, shënohen mbi 34 mijë raste të reja me COVID-19

Më: 27 nëntor 2021 Në ora: 18:38
Foto ilustrim

Gjatë 24 orëve të fundit në Francë janë regjistruar mbi 34 mijë raste të reja me COVID-19.

Sipas të dhënave nga Agjencia e Shëndetit Publik, me 34.436 rastet e reja në 24 orët e fundit, numri i rasteve deri më tani ka arritur në 7.551.182 ndërsa me 60 vdekje numri i viktimave nga COVID-19 arriti në 118.837.

Ndërkohë norma e rezultateve pozitive të testeve për COVID-19 ka arritur në 5.3 për qind.

Në spitale vazhdojnë trajtimin 9.181 persona, prej të cilëve 1.563 në kujdesin intensiv.

Sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë, që nga 27 dhjetori 2020 e deri më tani numri i personave që kanë marrë dozën e parë të vaksinës kundër COVID-19 ka arritur në 51.873.315 ndërsa 50.786.197 të tjerë kanë marrë dozën e dytë të vaksinës. Po ashtu 6.583.934 persona kanë marrë dozën e tretë dhe në këtë mënyrë është vaksinuar plotësisht 75.3 për qind e popullatës së vendit.

Drejtoria e policisë së Parisit njoftoi se këtë javë ka arritur në 266 numri i rasteve të vërejtura në çdo 100 mijë persona në qytet e cila muajin e kaluar ishte 50 deri në 100.

Në deklaratën ku qytetarët ftohen të respektojnë masat kundër COVID-19, theksohet se është bërë sërish i detyrueshëm përdorimi i maskës në ambientet e shfaqjeve dhe festivaleve, në tregje, në shkolla, përpara vendeve të adhurimit dhe në ambientet e hapura ku formohen radhë, transmeton Anadolu.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat