Ky shtet e bën të detyrueshëm vaksinimin për personat mbi 60 vjeç

Evropë

Ky shtet e bën të detyrueshëm vaksinimin për personat mbi 60 vjeç

Më: 1 dhjetor 2021 Në ora: 22:46
Greqi

Deputetët grekë kanë aprovuar ligjin që e bënë vaksinimin kundër COVID-19 të detyrueshëm për qytetarët mbi 60 vjeç.

Ligji targeton grupmoshën që është më e prekshme ndaj vdekjes apo intubimit nga koronavirusi.

Rreth 17 përqind e grekëve mbi 60 vjeç ende nuk janë vaksinuar. Ata kanë kohë deri më 16 janar që ta marrin dozën e parë, ose do të gjobiten me nga 100 euro për çdo muaj që nuk vaksinohen, raporton AP.

Partitë opozitare që e kundërshtuan këtë thanë se ishte shumë e ashpër për njerëzit me të ardhura të ulëta e që nuk duan të vaksinohen.

Muajin e kaluara, Greqia shtrëngoi masat për të pavaksinuarit duke u kërkuar testime për në të gjitha dyqanet joesenciale dhe ngjarje të tjera.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat