Presidenti ukrainas vesh uniformën, viziton llogoret në kufi me Rusinë

Evropë

Presidenti ukrainas vesh uniformën, viziton llogoret në kufi me Rusinë

Më: 6 dhjetor 2021 Në ora: 19:29
Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, i ka vizituar trupat ushtarakë afër një zone të konfliktit separatist në Ukrainën Lindore, në një kohë kur janë rritur tensionet rreth një grumbullimi të trupave ushtarake ruse afër kufirit me Ukrainën.

Zelenskyy përshëndeti shërbyesit dhe shëtiti nëpër llogoret e rajonit të Donetskut, duke thënë se forcat e tij kanë kapacitet që ta shuajnë një sulm potencial nga Moska.

Zyrtarë ukrainas dhe perëndimorë janë të brengosur se përqendrimi ushtarak rus mund t’i çojë përpara planet nga Kremlini për sulm ndaj fqinjit të tyre.

Kjo brengë pritet të jetë tema kryesore në telefonatën e së martës midis presidentit rus, Vladimir Putin, dhe atij amerikan, Joe Biden.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat