Protestuesit e sulmojnë deputetin francez me alga deti

Evropë

Protestuesit e sulmojnë deputetin francez me alga deti

Më: 10 janar 2022 Në ora: 21:18
Stéphane Claireaux

Një deputet francez është sulmuar nga një turmë protestuesish për kalimin e Covid-19 jashtë shtëpisë së tij në territorin jashtë shtetit të St Pierre dhe Miquelonm, raporton BBC.

Videoja tregoi Stéphane Claireaux duke u gjuajtur me alga deti në territorin e Amerikës së Veriut.

Ai e krahasoi sulmin me një "gjuajtje me gurë" dhe tha se do të ngrejë kallëzime penale kundër atyre që janë përgjegjës.

Deputeti është nga partia në pushtet e presidentit francez Emmanuel Macron, i cili tha se incidenti ishte "i patolerueshëm".

Sulmi ndodhi disa ditë para futjes së lejes shëndetësore të Francës në St Pierre dhe Miquelon, dy ishuj pranë Newfoundland të Kanadasë në Atlantikun e Veriut.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat