Tërmeti në Greqi, sizmologu: Kërkohet vëmendje, frikë për shumë pasgoditje

Evropë

Tërmeti në Greqi, sizmologu: Kërkohet vëmendje, frikë për shumë pasgoditje

Më: 16 janar 2022 Në ora: 14:41
Foto ilustrim

Profesori i Gjeologjisë dhe presidentit të Organizatës për Planifikimin dhe Mbrojtjen nga Tërmetet, Efthymis Lekkas , ka reaguar pas tërmetit që ka goditur Greqinë gjatë mesditës së kësaj të diele.

Sizmologu është shprehur se pas tërmetit të fortë prej 5.4  Rihter që ndodhi në malin Athos në Halkidiki, priten edhe lëkundje të tjera pas çarjes që është shkaktuar.

Ai ndër të tjera shpjegoi se duhet të jemi gati për shumë pasgoditje  dhe pse duke analizuar shumë tërmetet e fundit është pak e vështirë të thuhet sesi do të sillen.

 “Ka frikë nga shumë pasgoditje. Çështja është se nuk e di si do të sillet sepse është një rast i veçantë”, theksoi z. Lekkas.

Ndër të tjera ai ka theksuar se pasgoditjet do të ndodhin në zonën përreth nga Sithonia dhe mali Athos .

Vlen të theksohet se pak pas orës 14.30 ka ndodhur një tërmet me magnitudë 4.4 ballë, lëkundjet e të cilit janë ndjerë në të gjithë Bashkinë e Sithonisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat