Holanda hap restorantet, teatrot dhe muzetë pavarësisht shtimit të rasteve

Evropë

Holanda hap restorantet, teatrot dhe muzetë pavarësisht shtimit të rasteve

Më: 26 janar 2022 Në ora: 12:48
Mark Rutte

Holanda do të rihapë restorantet, teatrot, muzetë dhe kinematë, pavarësisht një vale masive të infeksioneve me variantin e koronavirusit Omicron, njoftoi kryeministri holandez Mark Rutte.

Baret, restorantet dhe objektet kulturore mund të rihapen deri në orën 22:00, por me kufizime të tilla si maskat e detyrueshme dhe vërtetimin e vaksinimit.

Publiku gjithashtu do të jetë në gjendje të kthehet për të marrë pjesë në ngjarje sportive si ndeshjet e futbollit.

Mbyllja e dyqaneve tashmë është hequr më shumë se një javë më parë pasi u vendos një bllokim i ashpër më 18 dhjetor.

Presioni ndaj qeverisë për të hequr kufizimet ka qenë i madh. Ka pasur protesta nga sipërmarrësit dhe sektori kulturor me kryebashkiakët e qyteteve, të cilët gjithashtu kërkuan t’i jepet fund masave pasi restorantet janë të hapura në Gjermaninë dhe Belgjikën fqinje.

Numri i infeksioneve të reja vazhdon të rritet me shpejtësi.

Deri të hënën, 65 000 infeksione të reja ishin regjistruar në Holandë në 24 orë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat