Pensionistët, protestë në Greqi/ Kërkojnë ndihmë për çmimet e rritura të energjisë

Evropë

Pensionistët, protestë në Greqi/ Kërkojnë ndihmë për çmimet e rritura të energjisë

Më: 12 shkurt 2022 Në ora: 15:36
Pensionistët në Greqi

Dhjetera pensioniste te mbledhur ne qender te Selanikut kerkojne nga qeveria masa per perballimin e rritjes se cmimeve te energjise elektrike ,gazit dhe naftes per ngrohje. Sic shprehen pra kamerave televizive eshte e pamundur qe me inflacionin mbi 5,1% , record i11 viteve te fundit dhe shtrenjtesine e artikujve ushqimore, te paguajne faturat dhe te mund te mbijetojne.

“Rritje galopante e çmimeve, nga gazi natyror që është rritur me 134%, apo energjia elektrike qe ka shkuar me shume se 50%“.

Shume greke përpiqen ne tregjet popullore te lagjeve te gjejne gjithmone nje zgjidhje me te lire per frutat dhe perimet qe konsumojne ,pasi rritja e kostos të energjisë ,si dhe demet nga moti I keq ne shume zona te vendit kane ndikuar ne rritjen e cmimeve nga 20 në 50% për produkte të caktuara.

“Çmimet e larta na kanë ndikuar dhe po na çmendin.Te marresh 400 euro ne muaj dhe te ti marrin menjehere. Si mund të jetojë njeriu, çfarë duhet të bëjë, a nuk do ilacet e tij, ushqimet, shpenzimet?”

Që nga shtatori, qeveria ka shpenzuar më shumë se 2 miliardë euro për të subvencionuar faturat e energjisë elektrike dhe gazit për familjet, bizneset dhe fermerët dhe ky subvencionim vazhdon edhe per muajin shkurt ne nje mase me te ulet.

Por cmimet e ketyre faturave jane trefishuar si per banoret ashtu edhe per bizneset e vogla,shume prej te cilave ose mbyllen ose kane krijuar borxhe te medha ne systemin e sigurimeve shoqerore duke mos paguar detyrimet.

Per shkak te taksave ne karburante ,Greqia ndodhet ne vendin e katert ne Europe dhe te tetin ne bote per cmimin me te larte te benzines, qe arriti 24 oret e fundit ne 1.86 cent per liter. Gjithashtu  cmimi I naftes per automjetet ka shkuar ne 1.6 euro per liter, I gazit per automjete 1,05  dhe I naftes per ngrohje ne 1,25 euro per liter.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat