Pesë banka ruse sanksionohen nga Britania e Madhe

Evropë

Pesë banka ruse sanksionohen nga Britania e Madhe

Më: 22 shkurt 2022 Në ora: 14:26
Boris Johnson

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson, ka njoftuar se kanë vendosur sanksione kundër pesë bankave ruse: Rossiya, IS Bank, General Bank, Promsvyazbank and the Black Sea Bank.

Kryeministri  ka sanksionuar edhe tre individë “me pasuri të madhe”.

Çdo aset që ata e kanë në Britani të Madhe do të ngrihet, derisa individëve në fjalë do t’iu ndalohet udhëtimi këtu dhe do të ndalojmë të gjithë individët dhe subjektet e Britanisë së Madhe që të bashkëpunojnë me ta.

Ky është kësti i parë i breshërisë që jemi të gatshëm ta bëjmë dhe kemi edhe sanksione të tjera të cilat jemi të gatshëm për t’i vendosur”, ka deklaruar ai, shkruan BBC

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat