Një trajner futbolli, një boksier me famë dhe një këngëtare i bashkohen radhëve të ushtrisë ukrainase

Evropë

Një trajner futbolli, një boksier me famë dhe një këngëtare i bashkohen radhëve të ushtrisë ukrainase

Nga: M.L. Më: 1 mars 2022 Në ora: 20:01
Zinxhiri njerëzor: Vullnetarët ukrainas kalojnë pushkët mbi një urë të shkatërruar në Kievin verior të martën.

Radhë të gjata po krijohen tani përpara zyrave të rekrutimit të vullnetarëve në qytetet e Ukrainës, raporton F.A.Z transmeton “Bota sot”. Në Lemberg thuhet se ngutja vështirë se mund të përballohet, disa burra që janë gati për të luftuar duhet të presin disa ditë para se të nënshkruajnë listat. Në Twitter po qarkullojnë imazhe të personazheve të famshëm si boksieri i njohur i peshave të rënda Oleksandr Usyk, i cili i është bashkuar Forcave të Mbrojtjes Territoriale dhe tani po pozon me shokët e tij me mjete luftarake si armët. Një trajner futbolli dhe një këngëtare e njohur janë gjithashtu ndër ata që duan të japin shembull në rrjetet sociale. Madje edhe ish-presidenti ukrainas Petro Poroshenko thuhet se ka dalë vullnetar për të luftuar.

Vetëm në janar të këtij viti Ukraina vuri në fuqi konceptin e "mbrojtjes territoriale". Kërcënimi i vendosjes ruse në kufijtë e vendit ishte tashmë i dukshëm. Sipas ligjit të miratuar vjeshtën e kaluar, të gjitha gratë dhe burrat e moshës ushtarake mund të regjistrohen në shoqata. E vetmja kërkesë është që të jeni të shëndetshëm dhe të mos jeni dënuar disa herë ose për krime të rënda.

Ekipet vullnetare po udhëtojnë në të gjithë vendin

Pasi të pranohen, vullnetarëve u jepet një shirit identifikimi i verdhë dhe armë, nëse ka. Uniformat duhet të merren privatisht. Shumë nga luftëtarët që tani mund të shihen të veshur me shirita të verdhë në të gjithë vendin, kanë veshur xhaketa uniforme të papërdorura ose veshje në natyrë. Sipas planeve shtetërore të mbrojtjes, shoqatat duhet të marrin në radhë të parë detyra ndihmëse për ushtarakët në nivel lokal, si mbrojtja e objekteve ose ruajtja e nyjeve të trafikut. Tani ka fotografi nga i gjithë vendi i këtyre skuadrave vullnetare që qëndrojnë në udhëkryq, duke patrulluar zona të banuara dhe duke arrestuar diversantë të dyshuar rusë.

Shtetet baltike dhe Polonia, të cilat prej kohësh kishin plane për ngjarjen që një sulm konvencional nga lindja mund të pushtonte vendet, janë modele për konceptin e mbrojtjes territoriale. Në Ukrainë, koncepti përbëhet nga tre nivele. Nivelin më të ulët e formojnë shoqatat e vullnetarëve, të cilat i janë atashuar bashkive. Në këtë nivel, shkon ideja, se është më mirë të vendoset se cilat forca nevojiten për të ruajtur infrastrukturën kritike, për shembull. Shoqatat janë të lidhura lirshëm me ushtrinë.

Forcat e armatosura janë gjithmonë të informuara se ku po punojnë njësitë dhe për çfarë qëllimi. Tashmë në fillim të luftës, në shoqata ishin regjistruar 37.000 vullnetarë. Ndërkohë, duhet të ketë shumë më tepër sesa armët që janë në dispozicion.

Nivelet e rezistencës

Përveç atyre kombëtare, në të ardhmen do të krijohen edhe shoqata ndërkombëtare të vullnetarëve, të cilat janë të hapura edhe për të huajt. Këtë e bëri të ditur presidenti Volodymyr Zelenskyj të dielën. Agjencia shtetërore ukrainase e lajmeve Ukrinform, duke cituar qarqet e sigurisë, raporton se vullnetarë nga të gjitha vendet mund të kontaktojnë ambasadat e Ukrainës jashtë vendit, ku po krijohet një proces aplikimi. Sipas raporteve të fundit, viza nuk kërkohet. Pajisjet e tjera përveç armëve, veçanërisht jelekët mbrojtës dhe helmetat, do të duhej të bliheshin nga vetë vullnetarët.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat