Shpërthime dhe granatime gjatë natës nëpër qytete, banori publikon videon nga stacioni i trenit

Evropë

Shpërthime dhe granatime gjatë natës nëpër qytete, banori publikon videon nga stacioni i trenit

Nga: G.B Më: 5 mars 2022 Në ora: 08:18
Ka pasur luftime të ashpra rreth qytetit juglindor të Volnovakha

Edhe pse në dy qytete është shpallur “armëpushim i përkohshëm”, lufta vazhdon në të gjithë vendin, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Mediat ukrainase kanë raportuar se ka shpërthime dhe sulme ajrore të afërta në qytete të ndryshme, ndërsa sulmi rus hyn në ditën e tij të dhjetë.

Granatimet në qytetin lindor Sumy, aktualisht i rrethuar nga trupat ruse, filluan në orën pesë të mëngjesit sipas kohës lokale të së shtunës, sipas kanalit të lajmeve Ukraine-24.

Gazeta Kyiv Independent raportoi se shpërthime të shumta u dëgjuan në Kharkiv. Një banor i strehuar në një stacion treni postoi në Twitter për raketat që goditën platformën që në orën 3 të mëngjesit.

Kyiv Independent gjithashtu ka postuar në Twitter për alarmet e sulmeve ajrore në kryeqytetin Kiev, si dhe në qytetet Sumy, Zhytomyr dhe Chernihiv, duke u kërkuar njerëzve të shkojnë në strehën më të afërt.

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat