Johnson i përgjigjet Kremlinit: Unë nuk jam anti-rus

Evropë

Johnson i përgjigjet Kremlinit: Unë nuk jam anti-rus

Nga: V.N Më: 24 mars 2022 Në ora: 18:44
Johnson

I pyetur në lidhje me një citim nga zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, i cili tha më herët se Boris Johnson ishte "pjesëmarrësi më aktiv në garën për të qenë anti-rus", kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar këmbënguli se ai "nuk ishte nga distanca anti-rus", shkruan BBC, transmeton Bota sot.

Ai tha se ishte simpatik për popullin rus - por jo për liderin e tyre Vladimir Putin.

“Ne të gjithë pajtohemi se ajo që po bën Putin është krejtësisht katastrofike, pushtimi i tij në Ukrainë është çnjerëzor dhe barbar dhe sjellja e atij pushtimi po kalon në atë lloj sjelljeje që nuk e kemi parë në kontinentin e Evropës për 80 vjet.” tha Johnson.

Sot gjatë ditës është mbajtur takimi i liderëve botëror, ku temë e nxehtë ishte çështja e Ukrainës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat