Hetimi për shëndetin e Putinit: Media ruse publikon detaje për vizitat e specialistëve të kancerit dhe zhdukjet nga sytë e publikut

Evropë

Hetimi për shëndetin e Putinit: Media ruse publikon detaje për vizitat e specialistëve të kancerit dhe zhdukjet nga sytë e publikut

Nga: G.B Më: 1 prill 2022 Në ora: 14:00
Vladimir Putin

Një raport i gjatë është publikuar sot nga faqja investigative ruse Project Media, e cila përqendrohet në provat e disponueshme rreth shëndetit të Vladimir Putin - një çështje që është mbuluar në fshehtësi nga Kremlini, raporton Sky News, përcjell Bota sot.

Ai tregon zhdukjet e tij të ndryshme nga syri i publikut që kur ai mori pushtetin, gjatë të cilave pamjet e para-regjistruara të tij duke mbajtur takime dhe raportet e thirrjeve telefonike u transmetuan nga TV shtetëror.

Raporti mbulon problemet e tij të kahershme të shpinës – të cilat kanë qenë të lidhura me rënien nga kali që ai pësoi dhe për të cilin thuhet se i është nënshtruar një operacioni.

Ai detajon të dhënat zyrtare që thotë se tregojnë se presidenti ka qenë gjithnjë e më shumë i rrethuar nga një numër i madh mjekësh - duke sugjeruar se ai ishte shoqëruar në rezidencën e tij në Soçi deri në 13 herë në periudha të caktuara, duke përfshirë fundin e vitit 2019.

Me atë rast thuhet se është vizituar nga një ekip neurokirurgësh.

Raporti detajon disa nga specialistët mjekësorë individualë të cilët janë dokumentuar se kanë kaluar kohë në rezidencën e presidentit.

Ato përfshijnë Yevgeny Selivanov, i cili u dërgua për të qëndruar me Putinin 35 herë - për një total prej 166 ditësh.

Z. Selivanov është një onkolog, i specializuar në kancerin e tiroides.

Ndërsa kjo është ndër format më të trajtueshme të kancerit, është një sëmundje për të cilën raporti thotë se Putin ka treguar publikisht interes.

Raporti vazhdon të mbulojë periudhën e tij të zgjatur të izolimit në shtator, e cila dukej se shkaktoi konfuzion midis ndihmësve të tij – që nga ajo kohë ai ka zhvilluar shumë takime në anën tjetër të një tavoline shumë të gjatë me zyrtarët e tij, ose me lidhje video.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat