"Fshati ynë u përmbyt për të parandaluar një sulm rus në Kiev - ia vlente"

Evropë

"Fshati ynë u përmbyt për të parandaluar një sulm rus në Kiev - ia vlente"

Nga: H.O. Më: 16 maj 2022 Në ora: 06:34
Ilustrim

Demydiv, një fshat i vogël rreth 30 milje në veri të Kievit, u përmbyt qëllimisht nga forcat ukrainase më herët gjatë luftës.

Mijëra hektarë u zhytën nga lumi Irpin, por ai parandaloi një sulm në kryeqytetin ukrainas.

Vërshimi u vlerësua me ndalimin e ushtarëve dhe tankeve ruse nga thyerja e linjave ukrainase.

Volodymyr Artemchuk i tha Reuters: “Sigurisht që ishte mirë.

"Çfarë do të kishte ndodhur nëse ata...do të ishin në gjendje të kalonin lumin e vogël dhe më pas të shkonin në Kiev?"

Oleksandr Rybalko, 39 vjeç, tha se më shumë se një e treta e disa fushave ishin përmbytur.

Dy muaj më vonë, njerëzit ende përdorin varka me fryrje për të lëvizur dhe mbjellin perime dhe lule në çdo pjesë të tokës së thatë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat