​Franca do të shtojë dërgesat e armëve në Ukrainë në "ditët e ardhshme"

Evropë

​Franca do të shtojë dërgesat e armëve në Ukrainë në "ditët e ardhshme"

Më: 17 maj 2022 Në ora: 23:06
Emanuel Macron

Presidenti francez Emmanuel Macron i tha sot homologut të tij ukrainas se vendi i tij do të intensifikojë dërgesat e armëve në Ukrainë në ditët në vijim, thuhet në një deklaratë nga zyra presidenciale e Elysee.

Gjatë një bisede telefonike me presidentin Volodymyr Zelensky, Macron tha se Franca ishte e gatshme t'i përgjigjet kërkesave shtesë për ndihmë nga Ukraina.

Ai tha gjithashtu se aplikimi i Ukrainës në Bashkimin Evropian do të shqyrtohet nga anëtarët e BE-së në një samit në qershor dhe përsëriti një ide për krijimin e një "komuniteti politik" të ri jashtë BE-së për ta bërë më të lehtë integrimin e Ukrainës.

Franca javën e kaluar furnizoi 13 automjete për shërbimet e urgjencës dhe ka ofruar 800 ton ndihmë humanitare që kur Rusia nisi pushtimin e saj në Ukrainë në fund të shkurtit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat