Dy të vrarë dhe 14 të plagosur në Oslo të Norvegjisë

Evropë

Dy të vrarë dhe 14 të plagosur në Oslo të Norvegjisë

Nga: A.SH Më: 25 qershor 2022 Në ora: 06:12
Policia siguron zonën pas të shtënave në qendër të Oslos që vrau dy persona

Dy persona u vranë dhe 14 të tjerë u plagosën, disa në gjendje të rëndë, në të shtënat pranë bareve në qendër të Oslos, tha policia norvegjeze të shtunën, raporton France24, përcjell Bota sot.

Policia tha se një i dyshuar ishte arrestuar pas të shtënave, të cilat ndodhën rreth orës 1:00 të mëngjesit (23:00 GMT të premten) në tre lokacione, duke përfshirë një bar homoseksualësh, afër njëra-tjetrës në qendër të kryeqytetit norvegjez.

Policia raportoi dy të vdekur dhe 14 të plagosur dhe tha se ishin sekuestruar dy armë.

“Tani gjithçka tregon se ka qenë vetëm një person që ka kryer këtë akt”, tha zyrtari i policisë Tore Barstad në një konferencë për shtyp.

Megjithatë, numrat e policisë ishin përforcuar në kryeqytet për t'u marrë me incidente të tjera, shtoi ai, pa dashur të specifikojë nëse ishte një akt terrorist.

Policia ka marrë raportet e para në orën 1:14 të mëngjesit dhe i dyshuari është arrestuar pesë minuta më vonë, tha ai.

Të shtënat ndodhën pranë klubit të homoseksualëve në Pub në Londër, klubit të xhazit Herr Nilsen dhe një dyqani ushqimor.

Zyrtarët e policisë u mblodhën për të shqyrtuar ndikimin e të shtënave në organizimin e marshimit të Krenarisë në Oslo, i cili do të zhvillohet të shtunën pasdite.

Policia e armatosur rëndë e pajisur me jelek antiplumb dhe helmeta po patrullonte në vendin e të shtënave.

"Ai dukej shumë i vendosur se ku po synonte. Kur kuptova se ishte serioze, vrapova. Ishte një burrë i gjakosur i shtrirë në tokë", tha një grua që pa incidentin për gazetën Verdens Gang.

Një tjetër dëshmitar i cituar nga gazeta përmendi përdorimin e një arme automatike -- të cilën policia nuk e konfirmoi -- dhe e përshkroi atë si "një zonë lufte".

“Kishte shumë të lënduar në tokë që kishin lëndime në kokë”, tha ai.

Sipas një gazetari të radios NRK, i pranishëm në momentin e të shtënave, qitësi ka mbërritur me një çantë nga e cila ka nxjerrë një armë dhe ka filluar të qëllojë.

Nga 14 të plagosurit, tetë u dërguan në spital dhe gjashtë të tjerë u kujdesën nga një shërbim mjekësor.

"Disa përshkruhen si të plagosur rëndë, të tjerët me plagë më të lehta," tha Barstad.

Norvegjia përgjithësisht paqësore ishte skena e sulmeve të përgjakshme më 22 korrik 2011, kur ekstremisti i krahut të djathtë Anders Behring Breivik vrau 77 njerëz.

Ai fillimisht shpërtheu një bombë pranë selisë së qeverisë në Oslo, duke vrarë tetë persona.

Më pas ai u maskua si polic dhe shkoi në një zbavitje me armë zjarri në një kamp veror për të rinjtë e krahut të majtë në ishullin Utoya, duke vrarë 69 persona të tjerë -- shumica prej tyre adoleshentë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat