​Bullgaria realizon mbi 3000 fluturime vetëm më 26 qershor, më i larti që nga 2019

Evropë

​Bullgaria realizon mbi 3000 fluturime vetëm më 26 qershor, më i larti që nga 2019

Më: 27 qershor 2022 Në ora: 17:42
Foto ilustrim

Autoriteti i Kontrollit të Trafikut Ajror BULATSA njoftoi sot se për herë të parë që nga fillimi i pandemisë, 3.082 fluturime mbi Bullgari janë kryer të dielën, pa vonesa.

Pas heqjes së kufizimeve të pasagjerëve, numri i fluturimeve në tremujorin e dytë të 2022 u rrit në mënyrë dramatike.

Nivelet e trafikut variojnë midis 85-95% në baza ditore krahasuar me numrin e fluturimeve në 2019, duke arritur deri në 98% në fundjavë.

Deri më tani, ka pasur raste të vetme të regjistruara ku janë tejkaluar 100% e niveleve përkatëse ditore të vitit 2019.

Trafiku ajror mbi Bullgari pritet të vazhdojë të rifillojë nivelet e mëparshme, me një zhvendosje të caktuar në perëndim dhe një përqendrim të caktuar në rrugët qendrore për shkak të luftës në Ukrainë, theksoi BULATSA.

Kohëzgjatja e konfliktit, çmimet e karburanteve dhe ndikimi i tyre në ekonominë botërore, si dhe pandemia COVID-19, janë gjithashtu çelësi për zhvillimet e ardhshme.

Kapaciteti i aeroportit dhe i transportuesve për të përballuar kërkesën e pikut, për fluturime po anulohen për shkak të mungesës së stafit në të dyja.

Kontrollorët e trafikut ajror të BULATSA janë të përgatitur për trafikun e shtuar dhe janë marrë të gjitha masat për trajtimin e sigurt të fluturimeve. Vlerat më të larta të pritshme janë në korrik dhe gusht, tha autoriteti.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat