Masakra në rrugët e Athinës/ Shkon në tre numri i viktimave, vdes në spital njëri nga të plagosurit

Evropë

Masakra në rrugët e Athinës/ Shkon në tre numri i viktimave, vdes në spital njëri nga të plagosurit

Më: 3 korrik 2022 Në ora: 09:15
Foto ilustrim

Ka ndërruar jetë në spital një nga personat që mbeti i plagosur nga përplasjet e njëpasnjëshme me armë zjarri që sollën dy viktima mbrëmjen e djeshme në rrugët e Athinës.

Sipas mediave greke, mëngjesin e sotëm ka ndërruar jetë në spital personi që u aksidentua me makinë gjatë përleshjes në Patisia në tentativë për t’u arratisur nga vendi i ngjarjes.

Siç u konstatua nga mjekët e spitalit në Patisia, ai kishte edhe një plagë me armë zjarri. Hetuesit kanë dyshime se ai është qëlluar nga banditi shqiptar para se ky i fundit të eliminohej gjatë shkëmbimit të zjarrit me policinë greke.

Si ndodhi ngjarja

Gjithçka nisi mbrëmjen e të shtunës pak pas orës 21:00 në zonën e Kato Patisja në kryqëzimin e rrugëve Georgiou Nazou dhe Kourtidou. Një automjet që drejtohej nga një grua dhe një motoçikletë që drejtohej nga një i ri u përplasën me njëri tjetrin dhe kjo solli debat mes palëve.

Gjatë përplasjes, pasagjeri i automjetit me origjinë shqiptare ka nxjerrë armën duke qëlluar në drejtim të drejtuesit të motoçikletës. Për pasojë ky i fundit mbeti i plagosur rëndë. Mirëpo pak metra më tutje brenda një automjeti tip Audi po udhëtonte babai i drejtuesit të motoçikletës i cili doli nga makina duke qëlluar në drejtim të shqiptarit. Ky i fundit hapi zjarr ndaj tij duke e lënë të vdekur.

Bashkë me viktimën në automjet ndodhej edhe një person tjetër i cili në përpjekje për të shpëtuar doli me vrap në rrugë por u përplas nga automjet që po kalonte me shpejtësi. Më vonë mjekët konstatuan në spital se ai kishte marrë edhe një plumb që me gjasa ishte qitur nga arma e shqiptarit gjatë shkëmbimit të zjarrit.

Pas këtij episodi shqiptari është larguar duke vjedhur një automjet nën kërcënimin e armës duke u drejtuar drejt Agioi Anargyrou, ku tentoi të grabiste një pikë karburanti në zonë. Ai u përball me policinë në rrugën “Demokracia” ku u vra në shkëmbim zjarri.

Ndërkohë nga të shtënat mbetën të plagosur dy efektivë policie, njëri prej tyre në këmbë dhe tjetri në gjoks.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat