Plas në emision, deputeti rus kërcënon gazetarin gjerman: Do vijmë t’ju vrasim të gjithëve

Evropë

Plas në emision, deputeti rus kërcënon gazetarin gjerman: Do vijmë t’ju vrasim të gjithëve

Më: 7 gusht 2022 Në ora: 20:44
Zhuravlyov, lideri i partisë pro-Putin Rodina, kërcënoi Björn Stritzel

Një gazetar gjerman është kërcënuar nga një anëtar i parlamentit rus dhe një aleat i presidentit rus Vladimir Putin në një emision televiziv.

Që kur Putini nisi pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt, Kremlini ka goditur lirinë e shtypit dhe të shprehjes në Rusi, ndërsa ka ndjekur penalisht ata që flasin kundër luftës.

Ndërkohë, televizioni i mbështetur nga Kremlini është bërë një shpërndarës kryesor i propagandës pro-luftës, që shpesh përmban kërcënime kundër Perëndimit.

Gjatë një paraqitjeje në programin rus të lajmeve 60 minuta, Zhuravlyov, lideri i partisë pro-Putin Rodina, kërcënoi Björn Stritzel, një reporter i agjencisë gjermane të lajmeve BILD, i cili po mbulon luftën nga Ukraina.

Një video e komenteve të tij u postua në Twitter të shtunën nga gazetarja Julia Davis, e cila monitoron propagandën ruse.

"Nuk më intereson, dua t'i them këtij nazisti: K****, do të vijmë të gjithë t'ju vrasim të gjithëve," tha ai.

Megjithatë, komentet e tij u hodhën poshtë nga prezantuesi i televizionit shtetëror rus, Yevgeny Popov, i cili 'e qortoi' atë për kërcënimin e njerëzve.

“Këta janë gazetarë. Këta janë propagandistë, por të mos jemi të tillë. Të mos vrasim askënd”, tha ai.

Prapëseprapë, Zhuravlyov tha se ai mund të "mbante më pak" kërcënimin e gazetarëve me vdekje, edhe pse konsiderohet shkelje e ligjit ndërkombëtar humanitar të synosh dhe vrasësh gazetarët, të cilët zakonisht konsiderohen civilë. Megjithatë, Rusia është përballur me akuza për krime lufte në muajt e fundit, duke përfshirë sulme të synuara ndaj gazetarëve dhe civilëve të tjerë, dhe më shumë se një duzinë organizatash po hetojnë krimet e supozuara të luftës të kryera nga forcat ruse.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat