Zjarri përfshin parkun kombëtar në Portugalinë qendrore

Evropë

Zjarri përfshin parkun kombëtar në Portugalinë qendrore

Më: 11 gusht 2022 Në ora: 16:32
Foto ilustrim

Një zjarr ka shpërthyer në parkun natyror “Serra da Estrela”, një rajon malor në Portugalinë qendrore që bën pjesë në Unesco.

Më shumë se një mijë zjarrfikës u mobilizuan të mërkurën në përpjekje për të kontrolluar zjarrin që ka përfshirë rajonin prej disa ditësh, shkruan Euronews.

Zjarri shpërtheu të shtunën në komunën e Covilha dhe tashmë ka shkatërruar të paktën 3,000 hektarë pyje.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat